ЗА ПРОТЕЗОМ

 

      Та що ми все про війну та про війну! Ти думаєш, якщо я півтора року прокантувався в окопах, мені цікаво розмовляти про війну?

Головний сержант Віктор Нестеренко потрапив у цю європейську країну недавно. Йому відірвало ногу. В Україні його підлікували. Звичайно, ногу не пришили. Виготовили протез. Але він був незручний і важкуватий. У Ландію Віктор приїхав на протезування. Місцеві спеціалісти робили це безплатно і доброякісно, на волонтерських засадах. У Нестеренка зявилася надія, що з імпортним протезом він управлятиметься не згірше, ніж зі своєю природною ногою. Врешті, серед покалічених українських солдатів циркулювали подібні оптимістичні чутки. Що штучні «руки-ноги» тут роблять ОК і що кращі роки життя ще попереду.

    –Давай краще про жінок!–продовжив Нестеренко, розвиваючи тему. –Ти знаєш, що найчастіше сниться на війні?

    –Ні, – чесно зізнався я.

    Власне, на війні я не був. Уже безнадійно пристарівся й обзавівся болячками, про які розводитися не хотів. Це було б утомливо й для мене, й для співбесідника.

      Коли випадала спокійна ніч, то снилася жінка. Не обовязково своя. І ти виробляєш із нею таке!..

    Я не став розпитувати, що саме. Було й так зрозуміло. Хоча я вже плавно відійшов у естети, але минулі подвиги ще не забув.

    Ми сиділи в скверику напроти входу у великий супермаркет. Публіка, переважно жінки, шопінгувала. Катала візки, тягала пакунки…

    У цій північній країні, несподівано для нас, виявилося багато темношкірих людей.

      За ними майбутнє! – впевнено сказав Нестеренко. – Ти помітив, який у темношкірих жінок стегновий суглоб? Можна сказати, могутній!

      Ну й що з цього?

      Англійські вчені дослідили, що інтелектуальна розвинутість жінки перебуває в прямій залежності від розміру стегнового суглобу, тобто, російською, «тазобедренного сустава». А якщо по-нашому: то чим більша попа, тим розумніша жінка.

      Ну це ти загнув!

      Не я загнув! Вчені стверджують!

      Ну добре… Може, так випало, що тут виявилася велика кількість темношкірих жінок з розкішними попами. Але це ж не середньо статистичне, не науковий факт! У полтавських селах трапляються жінки з такими «гудками», що темношкірим умитися!..

    В ранній юності в моїй голові вгніздилося сленгове «гудок» – як вулична назва жіночої сідниці. Це слівце мені сподобалося і, мабуть, тому не забувалося й в перезрілому віці.

    Твердження Віктора про пряму залежність жіночої розумової обдарованості від розміру «гудка» мене, власне, не збентежило. Мало які ідеї й вигадки циркулюють у солдатській масі! На мене справило враження його посилання на джерело: «англійські вчені»! Віктор до війни почав писати кандидатську дисертацію, перерив багато фахової літератури. Але тут напав східний «братик», він кинув свої наукові дослідження й пішов добровольцем у армію. Це була перша хвиля – грамотних і совістливих.

    Я не зустрічав його днів зо три. Ні біля цієї величезної лавки, ні поряд, у скверику. Передзвонив. Хотів запитати, як справи. Автомат відповів, що абонент недосяжний. Напевно, Нестеренко вже поїхав. З новим протезом, з новими планами. Ну, дай Боже!..

    Я потихеньку подибав додому. Призупинився біля памятника емігрантам, які полишили цей край, можливо, на початку минулого століття. Бронзові чоловік і жінка були природної величини, з бронзовими квитками в руках… Коли я вперше побачив цей памятник, то подивувався, як майстрам удалося в металевому литві передати людський відчай і сум. Вона сиділа на валізі. Він стояв, печально вдивляючись у далину. Це були не туристи. Вони були змушені покидати свою рідну землю. Напевне через злидні, нестатки…

    На постаменті можна було прочитати напис, заторкнутий зеленуватою патиною: «Вас  не вистачає. Повертайтеся, будь ласка, як зможете!» Втім, я, напевно, не зовсім точно переклав. В тутешню мову «врубаюсь» слабо й повільно. Голова весь час забита думками, як там у нас. А це гальмує навчальний процес.

                                           Павло СТОРОЖЕНКО

Ілюстрація з Інету
На зображенні може бути: постер та текст

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ЛЕГЕНДА ПРО ВЕЛИКОГО КОМУНАЛЬНИКА

Ескізи недавньої Полтави. ВУЛИЦЯ ЙОГО ІМЕНІ.